ilaç rehberi enerji
Altay
�ye Giri�i
Siz kimsiniz ki? Dün  
0
Üst Üste 2. Galibiyet 05 Aralık 2016  
0
Olağanüstü Kongre Yapıldı 05 Aralık 2016  
0
Özlediğim Altay... 28 Kasım 2016  
0
Tribünümüzden Kötü Haber 21 Kasım 2016  
0
 
Altay 9 Günde Telafi Edecek 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Hedefim 3. Şampiyonluk 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Güven geri geldi devamı da gelsin 24 Ekim 2016  
0 Murat Arabacı  
3 Puan Özlemi Sonlandı 24 Ekim 2016  
0 Hürriyet  
Atakan Mucizesi 24 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Galibiyeti Unuttu 17 Ekim 2016  
0 Sabah  
Altay'da Kan Kaybı Sürüyor 17 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'da Turmuş Devri 12 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Büyük Fırsat Tepti 18 Ocak 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'ın İstanbul Kabusu 14 Ocak 2016  
0 Amk  
   
Bizden Haberler

Vahap Özaltay ve Vefasızlık

10 Haziran 2012 17:13  
Orhan Berent'in kaleminden...

Bugün efsane futbolcumuz Vahap Özaltay'ın ölüm yıldönümü. Camiamız nasıl anar bilmiyorum lakin günümüzün endüstriyel futbolunda artık kahramanların yeri kalmadı. Türkiye'de bu yıllar öncesinden hissedilmiş olacak ki camialar ve şehirler kendi bünyelerinden çıkan efsanelere hiç de layık olduğu gibi davranmadı. Onları aç bilaç süründürdü.

Örnek mi istersiniz. İşte Vahap Özaltay. Altay kongresinde öldüğünde cebinde sadece 375 kuruş vardı. Geride de 7 çocuk bırakmıştı. Peki ya öncesi. Tüm dünyada hüküm süren Nazizmin etkisiyle CHP içindeki İttihatçı artıkları teni siyah olduğu için ona milli formayı çok gördüler. Daha fazla milli olması sürekli engellendi. Halbuki komple bir sporcu olan Vahap Özaltay, 1932 Atina Balkan Olimpiyatlarında atletizm milli takımında görev almış ve 4x400 bayrak yarışında ilk turda koşmuştu. Bayrağı teslim ettiği kişi ise sonradan Türkiye İşçi Partisi ve Sosyalist Devrim Partisi genel başkanlığı yapacak olan Mehmet Ali Aybar'dı. Racing'de oynarken bir Türkiye turunda "Ben Türk takımlarına karşı oynamam" demiş ve zorla çıkarıldığı Fenerbahçe maçında topa ayağını bile değdirtmemişti. Böyle de milli duygulara sahip bir insandı. Tüm bu özelliklerine rağmen 1936 Berlin Olimpiyatlarına götürülmedi. Hitler siyah ırktan hoşlanmadığı için eski müttefik Almanlara yaranmak isteyen bizim yöneticiler Vahap'ı milli takıma almamıştı. Halbuki o Vahap ki, aynı yıl Racing yöneticilerinin "Fransa uyruğuna geç, yıllar boyu bu takımda oyna" teklifine olumsuz cevap vermiş, "Ben vatan haini olamam" demişti. Soyadı kanunu çıktığında da Altay soyadını almak istemiş ama kendi kulübü hiç bir kanuni engel olmamasına karşın, "Altay soyadını Fahrettin Paşa aldı, başkası almasın" bahanesine sığınmıştı. Ne yapsın o da Özaltay soyadını aldı.

Vahap'ı belki de en iyi anlayanlardan biri Sait Altınordu'dur. Öldüğünde uzun bir süre cenazesinin başından ayrılmayan Sait, belki de kendi başına gelecekleri önceden sezmişti. Nitekim önsezileri haklı çıktı. Vahap Özaltay gibi mensup olduğu camianın adını soyadı olarak alan Sait Altınordu'ya geçinmesi için ihtiyar haliyle Alsancak Stadı'nda gazoz sattırdık. Bu iki büyük isim küskün bir yürekle aramızdan ayrıldı bilir misiniz? Ben bilirim. İşte bu vefasız zihniyetin şimdi büyük bir iştahla Alsancak Stadı'nı yıkıp yerine AVM yapmak istemesini bazılarının da buna çanak tutmasını gayet doğal karşılıyorum. Hiç şaşırmadım. Tarih bizi hiç affetmeyecek beyler.

Not: 1965 yılı gazete küpurları için Fethi Aytuna'ya binlerce teşekkür.
 9 yorum
    Bu habere toplam 9 yorum yaplmtr.
    Yorum yazabilmek ve okuyabilmek iin ye girii yapnz.