ilaç rehberi enerji
Altay
�ye Giri�i
Üst Üste 2. Galibiyet 05 Aralık 2016  
0
Olağanüstü Kongre Yapıldı 05 Aralık 2016  
0
Özlediğim Altay... 28 Kasım 2016  
0
Tribünümüzden Kötü Haber 21 Kasım 2016  
0
Düşüş devam ediyor 13 Kasım 2016  
0
 
Altay 9 Günde Telafi Edecek 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Hedefim 3. Şampiyonluk 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Güven geri geldi devamı da gelsin 24 Ekim 2016  
0 Murat Arabacı  
3 Puan Özlemi Sonlandı 24 Ekim 2016  
0 Hürriyet  
Atakan Mucizesi 24 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Galibiyeti Unuttu 17 Ekim 2016  
0 Sabah  
Altay'da Kan Kaybı Sürüyor 17 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'da Turmuş Devri 12 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Büyük Fırsat Tepti 18 Ocak 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'ın İstanbul Kabusu 14 Ocak 2016  
0 Amk  
   
Bizden Haberler

Açıklamalar

12 Mart 2011 17:54  
Kulüp ve Taraftarlar Derneği tarafından yapılan basın açıklamaları.

Taşın Altına Elini Koymak
10 Mart 2011
Altay Spor Kulübü

...22 milyon TL’nin üzerinde bir borç yüküyle yaşam savaşı veren Altay Spor Kulübü, gerçek anlamda tarihinin en zor dönemlerinden birini yaşamaktadır. Bu günler, herkesin elini taşın altına koyması gereken günlerdir. Yönetim kurulumuz, camiamızdan aldığı çok önemli destekle 9 Haziran’dan bu yana üzerine düşen tüm yükümlülükleri yerine getirmeye çalışmakta ve kulübün giriştiği bu yaşam savaşından en az hasarla kurtulabilmesi için olağanüstü bir çaba göstermektedir.

Gelirlerin tamamının temlik altında olması nedeniyle, ayda 1 milyon TL’yi geçen finansman kaynağı yaratmak, her geçen gün daha da imkansız hale gelmekte ve herkesin üzerindeki baskı giderek artmaktadır.

Bu yükü ve sorumluluğu omuzlarında en fazla hisseden bizler, kulübümüzün yeniden nefes almasını sağlama yolunda önemli adımlar atarken, “Altaylı” kimliğiyle gurur duyan insanları da koşulsuz şartsız yanımızda görmek istiyoruz.

Çünkü “sorun” tüm Altaylıların sorunu, “çözüm” ise tüm Altaylıların başarısıdır.

Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ne tepkimizin temel kaynağı, onların “Taşın altına elini koymamasından” kaynaklanmaktadır.

Amacımız; kimseyi hedef göstermek değil, Altay Kulübü’nün gerçeklerini kamuoyuyla paylaşmaktır.

Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ndeki bazı isimlerin “rant” peşinde oldukları yönündeki söylemimiz, kişilerin ceplerine para koydukları anlamında kullanılmamıştır.

Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ne olan eleştirimiz, kulübümüzün içerisinde olduğu imkansızlığı bilmelerine rağmen, kulüpten maddi kaynak sağlamakta hiçbir sakınca görmemeleri yönündedir.

2008-2009 ve 2009-2010 sezonlarında Altay Spor Kulübü’nden, Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ne verilen bedava bilet sayısı 22 bin 250’dir. Yaklaşık 200 bin TL yapan bu biletlerin bir kısmı, Altay 1914 Taraftarlar Derneği’nce her maç öncesinde satılmıştır.

Aynı dönemde Altay Spor Kulübü’nden yine imzalı ve makbuz karşılığı olarak Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ne verilen para miktarı toplamı, 60 bin 250 TL’dir. Bu rakamın 9 bin 500 TL’si derneğin Alsancak’taki binasının kirası, 50 bin 750 TL’si ise taraftarlara kaldırılan otobüsler için ödenmiştir.

22 bin 250 adet bedava bilet ve 60 bin 750 TL’yi, kulübün içinde bulunduğu şartları düşünmeden alabilen Altay 1914 Taraftarlar Derneği, ne yazık ki bu sezon başında satılması ve parasının kulübe aktarılması amacıyla kendilerine verdiğimiz 200 adet kombine biletin bir tanesini bile satamadan tarafımıza iade etmiştir.

Altay Spor Kulübü, Folkart Altay Alsancak Stadı’nda oynadığı her maçta binlerce lira zarar ederken, derneğin bu “lüks” sınırlarını aşan tutumunu, kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.

Ancak herkes şunu çok iyi bilmelidir ki; aslolan Altay Spor Kulübü’nün hayatiyetini devam ettirmesidir.

Altay Spor Kulübü varsa, ancak ve ancak Altay 1914 Taraftarlar Derneği olabilir.

Ve herkes şunu da çok iyi bilsin ki, sevmek; fedakarlık gerektirir.

Saygılarımızla.

Altay Spor Kulübü

Not: Bu sezon ücretsiz bilet vermeme kararı alan yönetim kurulumuz, Yüksek Divan Kurulu Başkanı’mız Hanri Benazüs’ün de katıldığı organizasyonda Atatürk Lisesi’nde okuyan 130 öğrenciye, aynı sayıda bedelsiz kombine bilet armağan etmiştir. Yönetim kurulumuz, Altay 1914 Taraftarlar Derneği’ne ise, sadece ve sadece öğrencilere, kimlik ibraz etmeleri ve satılmaması şartıyla 200 adet kombine bilet göndermiştir. Yönetim kurulumuz. ayrıca resmi gişeler dışında bilet satışını yasaklamıştır.

Hesap Ortada
11 Mart 2011
Altay 1914 Taraftarlar Derneği

Altay 1914 Taraftarlar Derneği olarak son günlerde kulüp resmi sitesinden Sayın Ahmet TAŞPINAR’ın açıklamalarına takımın mevcut durumu nedeniyle cevap vermeme kararı almamıza rağmen son açıklamalarda derneğimiz hakkında kullanılan ifadelerle ilgili son bir bildiri yayınlama zorunluluğu hissedilmiştir.

Öncelikle belirtmek isteriz ki Sayın TAŞPINAR’ın açıklamalarında belirttiği 22 milyon TL borç yükü son 10 yıllık sürecin sonucunda oluşmuş bir yüktür ve kulübümüzün içinde bulunduğu mali sıkıntı en fazla Altay taraftarlarını, doğal olarak da Taraftar Derneği’ni rahatsız etmektedir. Bu konuyla ilgili olarak şeffaflık isteğiyle geçtiğimiz hafta dernek web sitemizden son 10 yılda başkanlık ve yöneticilik yapmış herkesin kendi dönemlerinin gelir gider belgelerini taraftarlarla paylaşması için yaptığımız çağrıyı sitemizi takip edenler hatırlayacaktır. Mevcut yönetim, bu borç yükünü bilerek kulübü yönetmeye talip olmuşlardır. Bahsi geçen borç rakamının son 10 yıllık süreçte arttığını düşünürsek,bu sürecin son 2 yıl 4 aylık bölümünde faaliyette olan taraftar derneğinin mevcut borçta ne kadar ve nasıl pay sahibi olabileceği konusu kamuoyunun takdiridir.

Altını çizerek yinelemek isteriz ki derneğimizin kuruluş amacı Altay tribününü büyütmek, Altaylılık ruhuna yakışır şekilde bilinçli, organize ve üretken bir taraftar kitlesi oluşturarak Altay ismine tüm Türkiye’de saygı ve sempati duyulmasını sağlamaktır. Sayın TAŞPINAR’ın bahsetmiş olduğu rakamlar tamamıyla derneğimizin kuruluş amacına uygun olarak kullanılmış; 2.5 yıl boyunca hemen hemen tüm deplasmanlara taraftar götürülerek armamız Türkiye’nin dört bir köşesinde temsil edilmiş, takımımız yalnız bırakılmamıştır. Gençlere ve öğrencilere bilet verilerek maçlara gelmesi sağlanmış ve bu şekilde taraftar sayısı arttırılarak tribünümüz büyütülmüştür. Derneğin kuruluşundan bu yana maçlara gelen somut taraftar sayıları incelenirse bu konuda başarılı olunduğu da görülecektir.

Bunun yanı sıra İzmir’e deplasmana gelen rakip takım taraftarlarının büyük kısmı en iyi şekilde ağırlanmış, bu ilişkiler sayesinde Altay’a oluşan sevgi ve sempati de artmıştır. En güzel örneği de geçtiğimiz sezon İstanbul’daki Play Off maçlarında Bolu Spor, Giresun Spor, Kocaeli Spor, Sarıyer, Kartal Spor ve burada adını saymayı unuttuğumuz daha pek çok kulüp taraftarlarının tribünde bizlerle omuz omuza takımımızı desteklemesidir. Belki de kulüp tarihinde ilk kez 10.000 kişilik bir deplasman organizasyonu gerçekleştirilmiş ve bu derneğimizin önemli çabalarıyla olmuştur.

Tüm bunları gerçekleştirirken derneğimiz kısıtlı üye aidatları ve dernek yönetim kurulumuzdaki bazı üyelerin şahsi fedakarlık ve gayretleri sayesinde ayakta kalmış, yaşamını sürdürmeye çalışmıştır. Bu şartlarda Taraftar Derneği’nin ayakta kalması için verilen çaba da taşın altına elini sokmaktır. Ki tüm bu zor şartlarımıza rağmen :

1.Derneğin kurulduğu günden bu yana 2.5 yılda Play Offlar dahil olmak üzere 28 deplasmana toplam 263 adet otobüs kaldırılmıştır. Bu sayının 144 adeti Play Off dönemlerinde belediyeler, sponsor olan özel kuruluşlar ve Sayın Erdoğan TÖZGE’nin kişisel desteğiyle, geri kalan 119 adet otobüs de büyük ölçüde Taraftar Derneğimiz’in çabalarıyla organize edilmiştir. Bir deplasman otobüsünün maliyetinin Gaziantep’e 4000 TL, Rize’ye 3500 TL olduğunu düşünürsek, Sayın Ahmet TAŞPINAR’ın açıklamasında otobüs parası olarak belirttiği rakama bu kadar deplasman organizasyonunun gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini tüm kamuoyunun ve taraftarlarımızın takdirlerine sunuyoruz. Daha detaylı bilgiyi ekteki tabloda görebilirsiniz.2.Kıbrıs Şehitleri Caddesindeki dernek binası kirasının aylık stopaj dahil 1250 TL olup derneğimizin 28 aydır faaliyette olduğunu düşünürsek Sayın TAŞPINAR’ın derneğe kira gideri olarak belirttiği rakamla gerçek kira gideri arasındaki fark ortaya çıkacaktır.

3.Taşın altına elini sokmamakla suçlanan derneğimizin, 2010 yılında düzenlemiş olduğu Altay 1914 Taraftarlar Derneği kuruluş yıldönümü yemeği gelirinin 5000 TL’sını kulüp personelinin biriken maaş ödemelerine destek olarak bağışladığı unutulmamalıdır.

4.Desteği sadece kendi kulübüyle sınırlı tutmayan derneğimizin İzmir Spor kulübüne Lüleburgaz deplasmanı için maddi destek verdiğini de hatırlatmak isteriz.

5.Taraftar Derneğimizin store satışları için her platformda taraftarlarımızı yönlendirerek, telkin ederek store cirosunu arttırmak için vermiş olduğu çaba göz ardı edilmemelidir.

6.Kulübümüzün satılmak üzere derneğimize verdiği, ancak satılmadığı için iade edilen kombine biletlerin olduğu doğrudur. Çünkü derneğimiz, kulübümüzün alt yapı personeline maaş alacakları karşılığı satılması için verdiği kombinelerin satışında rol oynamış ve kendi bilet satacağı noktalara alt yapı personelinin kombine biletlerini satmış; ancak bu çalışmanın sonucunda derneğin satış için almış olduğu biletler satılamamıştır. Altay 1914 Taraftarlar Derneği’nin sezon başından bu yana almış olduğu tüm kombine biletler tutanak karşılığı kulübe iade edilmiştir.

Derneğimizin bugüne kadar ki tüm bu maliyetleri içerisinde Taraftar Derneği’nin elektrik, su, telefon, internet harcamaları; dernek personelinin maaşı, maçlar için yaptırılan pankart maliyetleri ve kuruluş yıldönümlerinde harcanan meşale v.b harcamaları dahil etmedik bile…

Mevcut imkanlarımız içerisinde kulübümüze verebileceğimiz destekler bu kadar olabilmiştir. Dernek yönetimi olarak kulüp yönetim kurulu üyelerimiz kadar gelirleri olan kişiler olsak vereceğimiz desteğin daha fazla olabileceği tartışılmazdır.

Ekte sunulan tablolarda da görülebileceği üzere 28 ayda yapılan maliyetli organizasyonlar büyük ölçüde derneğimizin çaba ve fedakarlıklarıyla gerçekleştirilmiştir. Sayın Ahmet TAŞPINAR’ın Taraftar Derneği’ne rant olarak belirttiği rakamlar, Taraftar Derneği’nin kuruluş amacına uygun olarak yine Altay taraftarlarına, Altay tribününe ve dolayısıyla da Altay Spor Kulübüne harcanmıştır.

Başta da belirttiğimiz gibi kulübümüzün ve takımımızın içinde bulunduğu hassas durum göz önüne alınarak polemik yaratarak tartışmayı uzatmamak adına bu konuyu kendi adımıza noktalıyor, kişilik haklarımıza dokunulmadığı sürece sezon sonuna kadar bu konuyla ilgili cevap vermeyeceğimiz, açıklama yapmayacağımız beyan ediyoruz.

Bu yazıda belirttiğimiz tüm açıklamaların değerlendirmesini de kamuoyunun ve Büyük Altay taraftarlarının takdirlerine bırakıyoruz.
 4 yorum 1134 tekil okunma
    Bu habere toplam 4 yorum yaplmtr.
    Yorum yazabilmek ve okuyabilmek iin ye girii yapnz.