ilaç rehberi enerji
Altay
�ye Giri�i
Üst Üste 2. Galibiyet 05 Aralık 2016  
0
Olağanüstü Kongre Yapıldı 05 Aralık 2016  
0
Özlediğim Altay... 28 Kasım 2016  
0
Tribünümüzden Kötü Haber 21 Kasım 2016  
0
Düşüş devam ediyor 13 Kasım 2016  
0
 
Altay 9 Günde Telafi Edecek 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Hedefim 3. Şampiyonluk 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Güven geri geldi devamı da gelsin 24 Ekim 2016  
0 Murat Arabacı  
3 Puan Özlemi Sonlandı 24 Ekim 2016  
0 Hürriyet  
Atakan Mucizesi 24 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Galibiyeti Unuttu 17 Ekim 2016  
0 Sabah  
Altay'da Kan Kaybı Sürüyor 17 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'da Turmuş Devri 12 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Büyük Fırsat Tepti 18 Ocak 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'ın İstanbul Kabusu 14 Ocak 2016  
0 Amk  
   
Bizden Haberler

Sporx'ten Altay Değerlendirmesi

14 Mayıs 2010 14:52  
Yükselme Maçları başlayana kadar her gün bir takımı değerlendiren Sporx Altayımızı değerlendirdi

BÜYÜK ALTAY!

Yıllardır süren bir hasret aslında Altay... Her yıl yapılan yatırımlar, transferler, değişen yönetimler, teknik adamlar, hedefler... Turkcell Süper Lig için her yılın başında koyulan keskin hedefler, tüm hayal kırıklıklarına rağmen bir umudun peşinde sürüklenen siyah-beyaz taraftarlar. Yaşanan şansızlıklar, son dakikada kaybedilen play-off finalleri...

Söz konusu Altay olunca, her zaman biraz dahası oluyor aslında. İzmir temsilcisi için 2009-2010 sezonu da her sezon olduğu gibi büyük umutlar eşliğinde başladı.

Lige Fuat Yaman idaresinde başlayan Altay, aslında ilk 16 haftalık periyotta hiç de fena sayılmayacak başarılı bir performansın altına imza attı. Her şeyden önce kaybetmeyen bir takım görüntüsü çizen İzmir temsilcisi, haftalar ilerledikçe genç ve tecrübesiz kadrosunun dezavantajlarını da görmeye başladı.

Sezonun kritik haftalarında genç oyuncularıyla birlikte iyi bir hava yakalayan Altay, 16. haftadan sonra 6 haftalık süreçte sürekli puan kaybı yaşadı. Dağılan motivasyon, bozulan moraller, artan muhalefet sesleri ve dağılan takım ruhunun faturası ligin 21. haftasında Fuat Yaman'a kesildi.

Yaman'dan sonra Bilgetay
Fuat Yaman'ın istifasının ardından tüm muhaleflere rağmen yola Zafer Bilgetay ile devam etme kararı alan Altay yönetimi, yaptığı bu kan değişiminin karşılığını 4 haftada 10 puan toplayarak aldı.

Tıpkı Fuat Yaman döneminde olduğu gibi Zafer Bilgetay döneminde de istikrarsız sonuçlar alan ve bir türlü beklenen, istenen seviyede futbol karakterini sahaya yansıtamayan siyah-beyazlılar yaşadıkları tüm olumsuzluklara rağmen sezonun son haftasında göstermiş oldukları başarılı performans ile geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Turkcell Süper Lig'e yükselmek için bir şans daha yakaladı.

Yükselme Grubu'nda yola deneyimli teknik adam Güvenç Kurtar ile devam edecek olan Altay oldukça genç, dinamik ve birbirinden yetenekli oyunculardan oluşan etkili kadrosu ile özellikle ligin son haftalarında ortaya koyduğu oyun karakterini yükselme maçlarına da yansıtmak zorunda.

Hücummmmmmmm!
Özellikle hücum bölgesinde etkili olan İzmir temsilcisinde gol dağılımının takım geneline yayılması ve dolayısıyla belirli oyunculara bel bağlanmaması da rakiplere oranla büyük bir avantaj.

Bu sezon ligde 48 gol atan siyah-beyazlılarda atılan 48 golde 12 farklı oyuncunun imzası bulunuyor. Bu bağlamda bir değerlendirme yaptığımız zaman en golcü oyuncunun 10 golle tecrübeli futbolcu Şehmuz'un olduğunu görüyoruz. Bu oyuncuyu, Tiago, Musa Çağıran, Burak Çalık (8), Zafer Biryol (5), Okay, Musa Sinan (2), Cenk Ahmet, Okan, Onur, Caner ve Alp (1) takip ediyor.

Zafer Biryol faktörü!
Kadrosunda Burak Çalık, Musa Çağıran ve Tiago gibi her an skoru değiştiren oyuncuları barındıran Altay'da Zafer Biryol'un uzun bir sakatlık döneminden sonra yeniden takıma dönmesi büyük bir avantaj olacak. Kritik maçların ağırlığını fazlasıyla kaldırabilecek bir potansiyele sahip olan Zafer, ligin son haftasında oynanan Konyaspor maçında attığı iki gol ve oynadığı başarılı futbolla Yükselme Grubu'nda neler yapabileceğinin sinyallerini verdi.

Adanaspor, Karşıyaka ve Konyaspor gibi Altay'ın da bazı avantaj ve dezavantajları var. Bu açıdan bir değerlendirme de bulunduğumuz zaman Altay'ın en büyük avantajının etkili hücum ayakları sayesinde maçı koparabilme özelliğinin olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Özellikle skor avantajını yakaladığı maçlarda topu iyi kullanan ve oyunu rölantiye alabilme özelliklerini bünyesinde barından oyunculara sahip olan Altay'ın 90 dakikalık maçlardan istediğini alarak ayrılması kimseyi şaşırtmamalı!

Altay'ın Yükselme Grubu'ndaki en büyük dezavantajı ise çabuk demoralize olma özelliği. Genç ve 'etkili ayakları' tecrübesiz oyunculardan oluşan İzmir temsilcisinin olası skor mağlubiyeti sonrası yeniden maçı çevirmesi oldukça sıkıntı yaratacaktır.

Deneyimli teknik adam Güvenç Kurtar'ın kısa play-off serisinde mümkün olduğunca Şehmus Özer ve Zafer Biryol gibi tecrübeli, takımı ayakta tutacak, ateşleyecek, saha içerisinde motive edecek oyunculardan faydalanması gerekir.

Fatih ŞAMLIOĞLU

 12 yorum 1715 tekil okunma
    Bu habere toplam 12 yorum yaplmtr.
    Yorum yazabilmek ve okuyabilmek iin ye girii yapnz.