ilaç rehberi enerji
Altay
�ye Giri�i
Üst Üste 2. Galibiyet 05 Aralık 2016  
0
Olağanüstü Kongre Yapıldı 05 Aralık 2016  
0
Özlediğim Altay... 28 Kasım 2016  
0
Tribünümüzden Kötü Haber 21 Kasım 2016  
0
Düşüş devam ediyor 13 Kasım 2016  
0
 
Altay 9 Günde Telafi Edecek 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Hedefim 3. Şampiyonluk 25 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Güven geri geldi devamı da gelsin 24 Ekim 2016  
0 Murat Arabacı  
3 Puan Özlemi Sonlandı 24 Ekim 2016  
0 Hürriyet  
Atakan Mucizesi 24 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Galibiyeti Unuttu 17 Ekim 2016  
0 Sabah  
Altay'da Kan Kaybı Sürüyor 17 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'da Turmuş Devri 12 Ekim 2016  
0 Yeni Asır  
Altay Büyük Fırsat Tepti 18 Ocak 2016  
0 Yeni Asır  
Altay'ın İstanbul Kabusu 14 Ocak 2016  
0 Amk  
   
Bizden Haberler

Yönetim Kurulumuzdan Açıklama

25 Şubat 2010 13:23  
Kulübümüz resmi sitesinden son günlerde basında çıkan haberlere ilgili açıklama yaptı

Açıklamanın Tam Metni:

Altay Alsancak Stadı Kulüp Binası'nın Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısına, Kulübümüz adına Basın Sözcüsü Mehmet Mütevellioğlu, Hukuk Kurulunu temsilen Yöneticimiz Umut Köroğlu ve basın mensupları katıldı.

Düzenlenen basın toplantısının konu başlıkları ve yapılan açıklamalar, genel hatları ile şu şekildedir;

"Büyük Altay’ımızın; yöneticisi, futbolcusu, taraftarlarıyla birlikte maddi ve manevi birçok problemlerle uğraştığı, Süper Lig mücadelesi yaptığı bir dönemde, bu tür gündemlerle yıpratılması, tarafımızdan son derece üzüntü ile karşılanmıştır.

1-YETKİ VE SORUMLULUK KONUSU

Altay Spor Kulübü, tüm spor derneklerinde olduğu gibi 5253 sayılı Dernekler Kanunu. Medeni Kanun Hükümleri, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü hakkındaki kanun ve 3461 sayılı Türkiye Futbol Federasyonu Kuruluş ve görevleri hakkındaki kanun hükümlerinde belirtilen yetkili organlarca yönetilmektedir. Bu organların yetki ve sorumlulukları ilgili kanunlarda çok açık bir şekilde belirlenmiştir. Buna göre kulüp organları;

Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu şeklindedir. İlgili kanunların Kulüp Organları maddesinde; “Kulüpler, eğitim, sağlık, halkla ilişkiler ve serbest zamanların değerlendirilmesi gibi amaçlarına uygun başka organlar ve yan kurullar oluşturabilirler” demektedir.

Ancak, bu organlara Genel Kurul, Yönetim Kurulu, Denetleme Kurulu ve Disiplin Kurulu’nun görev, yetki ve sorumlulukları devredilemez.
Kanun hükümlerinden çok net anlaşıldığı gibi, yetki ve sorumluluk bir aradadır. Yetkili ama sorumsuz bir organ olamaz.
Her spor Kulübünün bir tüzüğü vardır, ve bu tüzüğe göre yönetilmektedir.

Ancak unutulmamalıdır ki tüzük maddeleri kanun maddelerinin üzerinde değildir. Tüzük maddeleri örnek gösterilerek kanun maddeleri dışına taşılamaz. Yine tüzük maddeleri örnek gösterilerek yetki ve sorumluluk yetkisiz bir kuruma devredilemez.

Kamuoyunun bildiği üzere 2009 Haziran ayında yapılan Altay Olağanüstü Genel Kurulu’nda iki farklı liste Altay’ı yönetmek için aday olmuş ve bu genel kurulda her ne kadar, her iki listenin de Altay’ı yönetmek için yetersiz olduğunu vurgulayan konuşmalara ve 25 beyaz oya rağmen yönetimimiz genel kurulun iradesi ile yetkilendirilmiş ve bugünde dahil olmak üzere başarı ile görevini sürdürmüştür . Ortaya çıkan bu sonuca herkes saygı duymalıdır.1-SARNIÇ PROJESİ

A)Sarnıç Tesisleri Projesi, Kulübe tesis kazandırmak amacıyla 23.06.2008 tarihinde bugünkü birçok yönetim kurulu üyesinin de içinde bulunduğu Melih Tandoğan yönetimi tarafından yönetim kurulu kararı ile imzalanmış, kiralama karşılığında 350 bin TL. bedel ödenmiştir. Bu proje için Melih Tandoğan, Aydın Alam, Nafiz Dede, Haluk Güler, Ömer Aydın, Yaşar Ötnü’ den oluşan bir Komite, projenin her aşamasında yönetim kurulu ve denetim kurulunu bilgilendirmiştir.

Eşanlı olarak kulüp üyemiz ve vakıf yöneticimiz Avukat Namık Marmara’dan, “Hukuki Görüş” alınmış, Sarnıç sözleşmelerinin imzalanması aşamasında yönetim kurulunun yanı sıra Namık Marmara da hazır bulunmuştur. Ancak Sayın Marmara, basına verdiği beyanatlarda kendisinin Sarnıç projesi sözleşmesini hazırlamadığını ve bu konuda kendisine görev verildiğini de hatırlamadığını beyan etmiştir. Sayın Marmara kulüp üyesi ve vakıf yöneticisi avukat olarak kendisine her konuda danışılan ve görüşü alınan isimdir. Ayrıca bu arazilerin bir bölümü kulübümüze olduğu kadar Altay Vakfımıza da kazandırılmıştır. Sayın Marmara da aynı zamanda Vakıf Yönetim Kurulunda üyesi olarak da bu tesisin vakfa devrine dair karara imza koymuştur..

Camiamızın içinden bazı kişilerin açıkladı gibi, Sarnıç sözleşmesi bireysel olarak değil, şu anki yönetim ve denetim kurulu üyelerimizin bazılarının da içinde olduğu tüm Yönetim ve Denetim Kurulu’nun bilgisi dahilinde imzalanmıştır. Eğer bir sorumluluk varsa bu o dönemki tüm yönetimin ve denetimin sorumluluğudur. Ayrıca önemli bir konu da, bu sözleşmenin tüm basın önünde imzalanmış olduğu ve bu sözleşmeler karşılığında ödenen 350 bin TL.’nin basına da açıklandığı gerçeğidir. Ayrıca bu projeler, Spordan Sorumlu Devlet Bakanımıza, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımıza ve Futbol Federasyonu Başkanımıza sunulmuştur. Şu anki camia büyüklerimizin de o gün yaşananlara tanık oldukları halde bugün aldıkları tavır manidardır

B) Sarnıç Projesi kapsamında Sarnıç Belediyesi. Sarnıç Güzelleştirme Derneği ve Abdürrahim Yıldız’a ait olan yaklaşık 240 dönümlük arazilerin Altay Kulübüne kiralanmasına yönelik. 23.06.2008 tarihinde sözleşmeler imzalanmış karşılığında da 350 bin TL. bedel ödenmiştir. Ancak Sarnıç Belediyesi’ne ait 78 dönümlük arazı Sarnıç Belediyesi’nin Gaziemir Belediyesi’ne devri ve kiraya veriliş aşamasında Encümen kararı olmaması nedeniyle iptal edilmiştir. Burada önemle üzerinde durulması gereken olay, 78 dönümün dışında kalan yaklaşık 162 dönümlük arazi için Kulübümüze ve vakfımıza herhangi bir fesih yada iptal kararının ulaşmadığıdır

C) İptal edilen sözleşme ile ilgili Gaziemir Belediye Başkanı ile Yönetim Kurulu üyelerimiz görüşmüş, Sayın Başkan, iptal edilen 78 dönümlük arazi ile ilgili olarak Altay kulübünün yargıya gitmesine gerek olmadığını, gerekli başvuru ile bu konunun Belediye Encümenince tekrar değerlendirilebileceğini belirtmiştir.

Arazinin iptal edilmesinden sonra bu olay, camiamızda bir takım kişiler tarafından yanlış olarak speküle edilmiş, bu olaylar vasıtasıyla Altay Kulübümüz ve şu anki yönetimimiz yıpratılmak istenmiştir. Bunun üzerine Yönetim Kurulu Başkanımız Niyazi Konuşmaz, Denetim Kurulu Başkanımız, Mehmet Kutlay eski başkanımız Melih Tandoğan’a gitmiş ve yapılan görüşme sonucunda Tandoğan polemik yaratmamak için sözleşme bedeli olan 350 bin TL.yi alacağından sildiğini söyleyerek hukuki işlemlerin başlatılması isteğini tarafımıza bildirmiştir. (Bundan iki gün sonrada 23.11.2009 tarihinde de kulübümüze yukarıda belirttiği talimatı yazılı olarak göndermiştir. Yönetim kurulumuz eşanlı olarak Divan Başkanımız Erdoğan Tözge’ye Tandoğan’ın kararını bildirmiş, toplanarak bu işlemlerle ilgili olarak yönetim kurulu kararını da almıştır.)

Tüm bu gelişmelere, Melih Tandoğan’ın ödeme yapmasına, üstelik alacağından araziler için ödediği parayı silmesine, bu konuda yönetim kurulu kararı alınmasına, bu kararın Divan Kuruluna bildirilmesine, kulübün kasasından araziler için tek kuruş para çıkmamasına rağmen, bu olaylardan yaklaşık iki ay sonra bir internet gazetesinde kulübümüzü ve eski kulüp başkanımız Melih Tandoğan’ı karalayan, yönetim ve denetim kurulunu yetki konusunda aciz gösteren haberler yer almıştır.
Sarnıç vurgunu haberi altında yukarıda bahsettiğimiz tüm olaylar sanki Divan Kurulunun denetimi sonucunda ortaya çıkartılmış gibi sunulmuş, arsaları kulübümüze kazandıran ve ilgili parayı kendi alacağından düşen bir eski başkan kamuoyunda su istimal ve vurgunla suçlanmıştır. Bu haberleri kamuoyunu yanıltacak şekilde bu yayın organına veren kişiler kimlerdir, ne amaçla vermişlerdir? Kulüpten 1 lira almamış ve şu an yönetimde olmamasına rağmen dışarıdan maddi ve manevi desteğini esirgemeyen bir eski başkan nasıl vurgun yapmış olabilir?

D) Yukarıdaki açıklamalarımız değerlendirilerek, internet sitesinde çıkan bu haberlerin ve veriliş sebeplerinin yorumunu Spor kamuoyunun ve camiamızın vicdanına bırakıyoruz.


DENETİM SORUNU KONUSU

Bilindiği gibi Altay Kulübünün yetkili denetim organı, seçilmiş Altay Denetim kuruludur. Son genel kurul, Yönetim Kuruluna kulübün dışarıdan da denetlenebileceği yetkisini vermiştir. Kuşkusuz ki Divanımızın ve camia büyüklerimizin kulüp yönetiminden ve denetiminden istediği her belgenin ve sorunun yanıtının kendilerine verileceği, karşılığında da tavsiyelerinin dinleneceği kesindir. Bunda hiçbir kuşku yoktur. Ancak bugüne kadar Altay Kulübü Yüksek Divan Kurulu bir önceki yönetimden ve yönetimimizden ve denetim kurulumuzdan hiçbir resmi talepte bulunmamış ve belge istememiştir.
Ayrıca Divan Kurulumuzun Tüzüğümüze göre ne zaman ve ne şekilde toplanacağı bellidir. Divan Kurulu. Tüzük gereğince yaptığı bu toplantıların sonuçlarını yönetim kuruluna yazılı olarak bildirmek zorundadır. Böyle bir bildirim, yürütme yetkisi olan kurullar ve Divan Kurulu arasındaki iletişim eksikliğinden kaynaklanan sorunları ortadan kaldıracaktır. Ancak üzülerek söylemek zorundayız ki; Altay Yüksek Divan Kurulu yaptığı toplantıları ve aldığı tavsiye kararlarının hiç birini, Altay Spor Kulübü Yönetim Kuruluna bildirmemiştir.


DIŞARIDAN DENETİM KONUSU

Son yapılan genel kurulda, yönetim kuruluna dışarıdan da denetim desteği alma yetkisi verilmiştir. Genel Kurulda alınan bu kararın yerine getirilmesi görevi yönetim kuruluna aittir, ve sonuçları Altay Yönetim Kurulunca, Genel Kurula açıklanır. Ancak Kulüp yönetim ve denetim kurulu tarafından Divan Kurulumuzun her türlü bilgi ve denetim talebi yerine getirilecekken, Divan Kurulu, yönetim ve denetim kurulumuzun haberi olmadan Yönetim ve Divan Kurulumuzda yer alan bir üyemiz vasıtasıyla getirilen bir denetçiye kulüpte denetim yaptırarak kulübün tüm geçmiş yıllara dönük belgeleri camia dışından bir kişiye teslim edilmiş, bu kişi tarafından Divan Kuruluna rapor hazırlanmıştır.

Divan kurulu bu raporla eski Başkan Melih Tandoğan’a gitmiş, temliğinin tamamını kaldırmasını kendisinden istemişlerdir. Ancak Melih Tandoğan Divan’a böyle bir rapor hazırlama yetkisinin Divan Kurulunda olmadığını ayrıca bu raporu hazırlayan kişinin de dışarıdan yetkisiz biri olduğu vurgulamış ve Altay Yönetim Kuruluna başvurarak bu olaylardan haberi olup olmadığını sormuştur. Bunun üzerine yapılan Yönetim Kurulu toplantısında Yüksek Divan Kurulu, Yönetim Kurulundan belirledikleri kişiye ve kendilerine denetim yetkisi verilmesi için karar alınmasını önermiş ve bu öneri Yönetim Kurulumuz tarafından reddedilmiştir.


Bu olaylarda unutulmaması gereken şey, Altay Kulübünde denetim yapacak yetkili organın kanunların ve genel kurulun yetkilendirdiği denetim kurulunun olduğu, dışarıdan denetimin ise ancak genel kurul kararı ile yönetim kurulunun yetkilendirdiği denetçiler tarafından yapılacağı hususudur.

4- TANDOĞAN’DAN KULÜBE GELEN İHTAR

Bu Konularla ilgili 01. Şubat.2010 tarihinde Melih Tandoğan tarafından Altay Spor Kulübü Yönetim Kurulu Başkanlığına toplam 23, Denetim Kurulu Başkanlığına da toplam 28 sorudan oluşan iki adet yazılı başvuru noter aracılığıyla yapılmıştır bu başvurunun, bir sureti de araştırılması için Denetim Kuruluna iletilmiştir.

BÜTÜN BU AÇIKLAMALAR SONUCUNDA

Kanunda kulübümüzün hangi organlar tarafından yönetileceği açıklanmıştır. Divan Kurulu tüm Altay taraftarlarının, yönetiminin ve camianın saygı duyduğu bir danışma kuruludur. Onların tavsiyeleri ve görüşleri her zaman Altay yönetimleri tarafından değerlendirilmiş ve değerlendirilecektir. ( - Kulübümüz geçmiş dönem Divan Başkanlarından değerli büyüğümüz merhum Esin Özgener’i bu konulardaki takdire şayan tutumu nedeniyle her zaman rahmetle andığımızı bir kez daha belirtmek isteriz. - )
Ancak Altay Genel Kurulundan yetki alan Yönetim Kurulu, aldığı bu yetki gereği sorumluluğa da sahiptir. Taşıdığı bu sorumluluk sonucunda da kanunlarla kendisine verilmiş tüm yetkileri kullanacaktır. Günümüz koşullarında Süper Lig hedefini yakalamak için, tüm sıkıntı ve sorunlara rağmen mücadele eden takımımıza destek verileceğine, camiamızı bu tür yalan yanlış polemiklerin içine çekmeye çalışanların hangi niyeti taşıdığını kamuoyunun takdirlerine sunuyoruz.
Camiadan Sayın Erdoğan Tözge ve bir iki kişinin desteği dışında, kentin tamamı dahil olmak üzere hiçbir yardım almayan yönetim kurulumuzun yürüttüğü bu mücadelede, elimizden geleni yaparken, sergilenen bu davranış biçimini anlamakta güçlük çekiyoruz.

Altay’ın üye sayısını arttırmayı, Altay’ı büyütmeyi, Altay’ı geleceğe taşımayı, Altay’ı kurumsallaştırmayı hedefliyoruz.
Altay, başarılı insanlar, iş ve spor yaşamında belli kariyere ulaşmış yöneticiler tarafından temsil edilmelidir. İnsan kalitesini arttırmak için gelecekte Altay’ı yönetecek çocuklarımızı şimdiden yetiştirmeliyiz.

Unutulmamalıdır ki, Altay sevgisi kimsenin tekelinde olan bir şey değildir. Hiç kimse, bir başkasını daha az ya da daha çok Altaylı olmakla suçlayamaz ya da kaç yıllık Altaylı olduğuyla ilgili yargılayamaz. Altay’ı daha ilerilere taşımak için ihtiyacımız olan tek şey gerçek kulüp demokrasisidir. UEFA ve FİFA kriterleri doğrultusunda gücünü genel kurullardan alan yönetimler, Sadece yasada belirlenen organlar ve genel kurullara hesap verir ve yaptığı her işten duyduğu sorumluluk bilincini onurlu bir biçimde taşır. Kişilere değil, BÜTÜNÜYLE kendi camiasına hesap veren bir yönetim modelini hayata geçirmek zorundayız."

TÜM SPOR KAMUOYUNA SAYGI İLE DUYURURUZ.


ALTAY SPOR KULÜBÜ
YÖNETİM KURULU
 0 yorum 1368 tekil okunma
    Bu habere henz yorum yaplmam.
    Yorum yazabilmek ve okuyabilmek iin ye girii yapnz.